PERFORMANS ARTIŞINA YÖNELİK NEFES EĞİTİMİ
 • Nefes Almanın Önemi
 • Doğru Nefes Nedir?
 • Diyaframın Önemi ve Diyafram Nefesi Egzersizleri
 • Vücudu Strese Hazırlamak
 • Beynin Farklı Bölgelerini Aktive Etmek İçin Teknikler
 • Stresi Azaltan Nefes Egzersizleri
 • Performans Arttırıcı Nefes Teknikleri
 • Uyarıcı/ Enerji Verici Nefesler
 • Gevşeme Egzersizleri
 • İş Hayatında Verimi Arttıracak Temel Nefesler
 • Stres Hormonlarının Nefes ile Kontrolü
 • Burnun Nefesteki Önemi ve Egzersizler

KAZANIMLAR
Değişik nefes alma teknikleri ile bedenimizin sempatik-parasempatik ve asit-baz dengesi, beynin çalışma düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı etkiler oluşturarak, duygu, düşünce ve hareketlerimizde değişim, dönüşüm ve yenilenme sağlamaktadır. Her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda hatalı nefes söz konusudur. Kalp ritminin bozulması, kan basıncının yükselmesi, kanser, astım, konuşma bozuklukları, panik atak, depresyon, obsesyon, hiperaktivite, uyku apnesi, horlama, sınav heyecanı, nefes darlığı ve burun tıkanıklığı hatalı nefes sonuçlarından sadece birkaçıdır. Kısacası, doğru nefes, vücudun oksijenlenmesinin kalitesini arttırır. Yanlış nefes ise bu kalitenin düşmesine ve hücrelerimizin boğulmasına sebep olur ki bu durum birçok ruhsal ve fiziksel rahatsızlığı da beraberinde getirir.

Bu eğitim ile katılımcılar strese, öfkeye, kızgınlığa ve rehavete anında çözümler bulmaktadır. Nefes çalışmaları düzenli yapıldığında ise verimliliği azaltan bedensel ve ruhsal engeller ortadan kalkmakta, bireyler hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında mevcut potansiyellerini tam anlamıyla kullanabilmektedirler.

EĞİTİM SÜRESİ: 1 GÜN
Tüm katılımcılara Katılım Belgesi verilecektir. Bu eğitimleri alanların Duygu Yönetimi ve Stresten Özgürleşme, İş Ortamında Motivasyon Sağlama, Lider Çalışanlar eğitimlerini de almaları önerilmektedir.

Doğru Nefesin Önemi
Doğru şekilde nefes almanın ve vermenin öneminden bahsetmeden önce, solunumun ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsetmek yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için, gerekli enerjileri sağlaması gerekmektedir. Sindirim sistemimiz sayesinde, vücudumuza aldığımız besinler kana karışırlar ve kan yolu ile hücrelere ulaşırlar. Fakat iş burada bitmiyor. Bu besinlerin enerjiye dönüşmeleri gerekir. Besinin enerjiye dönüşümü, oksijenin aracı olduğu bir dizi reaksiyonla gerçekleşir. Bunun sonucunda da hücresel düzeyde oluşan ve ATP adı verilen enerji sayesinde, tüm vücudumuz faaliyetini sürdürmeye devam eder.

Besinlerin yakılıp enerjiye dönüşmesinde kullanılan oksijen ise, solunum yolu ile vücuda alınır. Solunum sistemi ile dışarıdan alınan O2, reaksiyona girmek üzere, kan yolu ile hücrelere taşınır. Besinlerin yakılması sonucu, artık madde olarak açığa çıkan ve hücrelerde biriken CO2, O2 ile yer değiştirerek, dışarı atılmak üzere kan yolu ile solunum sistemine taşınır.

Vücudumuzun oksijenlenmesi ne kadar iyi ise, yaşam kalitemiz de aynı derecede yüksektir. Çünkü vücudumuzu ayakta tutan enerji karşılanmakta, hormon salgılarımız dengeye kavuşmakta, hücrelerimiz nefes alarak sağlıklı kalmaktadır.

Biz nefes alma işini zaten otomatik olarak, hiç düşünmeden yapıyoruz diyenler dikkat!!!

0-3 yaş aralığındaki bebekler, doğru nefes alıp vermekte çok başarılıdırlar. Diyafram ve göğüs nefesleri tam da olması gerektiği gibidir. Kişi büyüdükçe, çeşitli korkular, gerginlikler, olumsuz deneyimler, travmatik olaylar ve çeşitli stresler nedeniyle solunumunu istemsiz olarak değiştirmekte ve doğru nefes almayı unutmaktadır. Bizim otomatik olarak doğru yaptığımızı zannettiğimiz yaşamsal faaliyetimiz olan solunum, tamamen hatalı bir hal almaktadır. Dolayısı ile vücudumuza yeterli oksijen alamamakta ve hücrelerimizi yavaş yavaş boğmaktayız.

Hücrelerin boğulması demek, çeşitli hastalıkların geliyor olması demektir. Vücudun stres ve mutluluk hormonlarının salgılanmasında dengesizlikler  mevcut demektir. Hormon dengemiz bozulduğunda, yeterli mutluluk ve doyum hormonlarını salgılayamadığımızda ise sonuç depresyon, korku, endişe, fobi, doyumsuzluk, güvensizlik, kekemelik ve yaşamsal verimin şiddetle düşmesidir. Bu saydıklarım, yanlış nefesin sebep olduğu olumsuz durumlardan sadece birkaçıdır.

Yanlış nefes alışverişinin yarattığı olumsuzluklardan zaman zaman bahsedeceğim. Ancak, daha öncesinde şu farkındalığı kazandırmak isterim ki; Doğru nefes almak, mutlak suretle tekrar kazanılması gereken bir alışkanlıktır ve sadece nefesinize odaklanarak, yaşam kalitenizi önemli ölçüde arttırmanız mümkündür.

Birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar, doğru nefesin günlük hayatımıza kazandırılmasıyla düzelmektedir. Üst solunumun ve diyaframın dengeli kullanımı, birçok alanda verimliliğimizi ve farkındalığımızı arttıracaktır.

Hal böyleyken;
Nefes almaya ne dersiniz!!!

Ayşe D. ULUDAĞ
Yaşam & Nefes Koçu ve NLP UzmanıDoğru nefes alma teknikleri sayesinde kilo kontrolü yapıp, beden ve zihin rahatlaması sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
Adres: Sakarya, Gazimağusa, KKTC
Tel: 0542 866 2907    E-Mail: info@asiacoaching.net
Nefes Teknikleri