NLP: Beyni Kullanma Sanatı!!

NLP sözcük anlamı ile 'Neuro-Linguistic Programming' yani 'Sinir Dili Programlanası'dır.

'Neuro', merkezi sinir sistemi ve özellikle hissettiğimiz, gördüğümüz, işittiğimiz, tattığımız ve kokladığımız duyguları ifade eder. Kısacası, tüm duygularımızla dış dünya ile iletişimimizi sağlar. Bu iletişim hafıza ve hayal gücü ile iç kişiliğimizde şekillenir.

'Linguistic', hem sözel hem de sözsüz düşünce iletişimidir.

'Programming', alışkanlıkların ve bilinç dışı davranışların dahil olduğu davranış biçimimizi yönlendiren zihinsel programlardır.

NLP, kişinin zihnini kendi istediği doğrultuda tekrar programlamasına olanak sağlayan, kişinin değişimi için etkili bir metodoloji ve sanattır.

NLP pratisyenlerine göre, yapamayan insan yoktur. Her insan her şeyi yapabilme potansiyeline ve yeteneğine sahiptir. NLP, bu potansiyel ve yeteneğin ortaya çıkmasına ve var olan kaynaklarımıza istediğimiz zaman ulaşmamıza olanak sağlar. Kişinin duygusal ve davranışsal yeni seçeneklere ulaşmasını sağlar.

NLP, bünyesinde, birçok alanda hayatımızı kolaylaştıracak teknikleri barındırır. Bunlardan bazıları şunlardır:
-İletişim
-Beyni etkin kullanma
-Eğitim/Çocuk eğitimi
-İş dünyası
-Sağlık
-Terapi
-Kişisel değişim
-Spor
-Koçluk
-Yaratıcılık
-Korku/Fobi
-Zayıflama

NLP ile kişinin ihtiyaç duyduğu özgüven, özsaygı ve özdeğer kazanılır. Dolayısıyla iç kaynaklara ulaşmak daha kolay hale gelir.

NLP pratisyenleri, hangi alanda olursa olsun, hedefe gitmenin birinci adımının, önce zihinde, bu hedefi ve süreçleri, tüm ayrıntıları ile gerçekleştirmek olduğunu savunur. 2 son vardır;
1.    Zihinsel son
2.    Gerçekte son

Örneğin; çok önemli bir sınava hazırlanıyorsunuz ve sınav stresi baş belanız oldu. Yapmanız gereken, öncelikle zihninizde, tüm ayrıntıları ile, tüm duyularınız ve duygularınız ile, sınavın her anını yaşamak olmalıdır. Bu zihinsel çalışmayı ne kadar gerçekçi yaşarsanız, sınav stresi ve kaygısı o denli azalacak ve ortadan kalkacaktır. Bu tekniği iş mülakatları ve önemli görüşmeler öncesinde de uygulayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, profesyonel sporcuların, NLP ile yaptıkları zihinsel çalışmalar sonrasında, başarılarının önemli ölçüde arttığını göstermiştir.

NLP, hem başarı sürecini kısaltmakta, hem de duygu ve becerilerimizi kontrol edebilmemizi sağlamaktadır. Hayatın her alanında kullanılabilen bu teknikler dizisi ile başarıya, mutluluğa ve doyuma çok daha hızlı ulaşmak mümkün.

Beynimiz sonsuz bir kaynak… Bu kaynağı istediğimiz gibi şekillendirme lüksüne sahibiz. Beynimizin dekorasyonu bizim kontrolümüzde. Tek yapmamız gereken, nasıl dekore edeceğimizi öğrenmek.

Yıllardır, hem iş hayatında, hem de özel yaşamda, başarıları ile kendini defalarca kanıtlamış NLP sanatı ile hayatımızın dümenine geçme şansımız var.

Bu şansı kullanmak istemez misiniz?

Ayşe Doğruel ULUDAĞ
Yaşam & Nefes Koçu ve NLP UzmanıNLP

Doğru nefes alma teknikleri sayesinde kilo kontrolü yapıp, beden ve zihin rahatlaması sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
Adres: Sakarya, Gazimağusa, KKTC
Tel: 0542 866 2907    E-Mail: info@asiacoaching.net